Nieuws

Covid-19 | De sector brengt de kunsten & cultuur naar de woonkamer (update 04/06)

De inperkingsmaatregelen hebben ertoe geleid dat veel kunst- en cultuurhuizen hun werk op creatieve en ingenieuze wijze vanop afstand toegankelijk maakten. We verzamelden zoveel mogelijk initiatieven bij onze leden.


[Laatste update op 04/06/2020]

Films, audioboeken, lezingen, muziek, dans- en theatervoorstellingen: meer en meer kunstvormen en -disciplines vinden in deze bijzondere omstandigheden de weg naar de woonkamer.

Door de omstandigheden hebben we voorlopig niet veel keuze, maar het blijft natuurlijk altijd leuker om een film in de bioscoop te zien, een theaterstuk op een podium, een tentoonstelling in een galerij, of een concert in een overvolle zaal te beleven. Hopelijk krijgen we binnenkort weer de kans om elkaar op deze plekken te treffen!

RAB/BKO geeft die initiatieven dan ook graag de nodige aandacht: we lijsten ze hieronder alfabetisch op en blijven dit lijstje dagelijks updaten.

(Deze onvolledige lijst verzamelt initiatieven die zijn opgezet tijdens of naar aanleiding van de inperkingsmaatregelen. Aarzel zeker niet om op de websites van onze leden ook al het ander moois te ontdekken!)

 • Ancienne Belgique (AB)'AB Canapé' laat je concerten herbeleven vanuit de zetel - ook te vinden op hun YouTubekanaal;
 • Archipel 19: na het initiatief 'Restons liés' verzamelt Archipel 19 in afwachting van een heropstart negentien voorstellingen, films en teksten die van thuis uit te bekijken zijn;
 • ARGOSARGOS TV zet wekelijks een nieuwe audiovisuele productie online; ARGOS heeft ook projectoproep gelanceerd om "...atypische audiovisuele werken die anders moeilijk of onmogelijk gerealiseerd zouden worden (te ondersteunen)"
 • Atelier de Création sonore et radiophonique (ACSR): biedt niet alleen een fonotheek maar ook wekelijks aangevulde playlists volgens thema;  
 • Atelier Graphoui: oproep om geluiden te delen (die verspreid worden door Radio Panik) en wekelijks films ter beschikking op de Facebookpagina
 • Bruxelles Nous Appartient / Brussel Behoort Ons Toe (BNA/BBOT): de Brussels Soundmap laat je kennis maken met het geluid van Brussel dankzij de opnames van inwoners uit de hele stad;
 • Bozar: via 'Bozar At Home' krijg je digitale toegang tot een deel van de geplande programmatie: concerten, films, lezingen, expo's, enz.;  
 • Brussels Jazz Orchestra: alle online-initiatieven (Spotify playlist, documentaires, series, enz.) zijn terug te vinden op hun website.
 • Brussels Philharmonic: op de Facebookpagina vind je oude en recente concertopnames. Ook de playlist op Spotify wordt aangevuld. Daarnaast gingen acht muzikanten onder de noemer Lockdown Lessons de uitdaging aan om een nieuw instrument te leren tijdens de lockdown;
 • Centre Vidéo de Bruxelles (CVB): wekelijks twee films op de website, gecureerd volgens thema. de eerste thema was 'solidariteit'. Online uitzending van het festival DOCVILLE.
 • CFWB: op het platform 'Le Cinéma belge à la maison' vind je een hoop Belgische films, onder meer via onze leden Atelier Graphoui, CINEMATEK en CVB maar ook van Gsara en andere organisatie
 • Cinema Galeriesonline vertoning van een selectie films. Zowel films die het op het grote scherm goed deden bij het publiek als animatiekortfilms voor kleine en grote kinderen;
 • Cinematek: recent gerestaureerde films, waaronder klassiekers uit de Belgische filmgeschiedenis, werden online geplaatst in samenwerking met drie Belgische organisaties: UniverscinéLumière en Uncut. Op de Facebookpagina vinden er wekelijks ciné-concerten plaats onder begeleiding van de pianisten Hughes Maréchal en Stéphane Orlando;
 • CIVA'CIVA from Home' biedt virtuele bezoeken, activiteiten voor kinderen, registraties van lezingen en debatten, mini-docu's, boeksuggesties en foto's van exposities. Daarnaast lanceert CIVA onder de noemer Desired Spaces een projectoproep rond toekomstscenario's voor een (on)gebouwde omgeving;
 • Contredanse'Chroniques de la danse en suspens' zet twee keer per week een item in de kijker: reflecties, getuigenissen van kunstenaars, actualiteiten binnen de sector, interviews, een inspirerend idee, Belgische creaties die te weinig aandacht kregen, opleidingen, oproepen, voorstellen, ...;
 • Damaged Goods/Meg Stuart: twee voorstellingen die reflecteren over de huidige situatie, zijn online te bekijken op hun website
 • Darna: lanceerde een nieuw YouTube-kanaal en een Mixcloud
 • De Munt / La Monnaie'MM Channel' biedt digitaal toegang tot de programmatie van De Munt - waaronder "Les contes d'Hoffmann" van Krzysztof Warlikowski, en allerlei andere opera's, nog tot 17/05/2020;
 • deBuren: op het Soundcloudaccount van deBuren vind je podcasts, lezingen, audioboeken en meer. Op hun website CityBooks vind je audioverhalen over steden en daarnaast lanceert het Vlaams-Nederlands huis ook 'Besmette Stad', een nieuw project als antwoord op de crisis; 
 • De Kroon: iedere woensdag wordt er nieuwe inhoud geplaatst op de Facebookpagina: tips om thuis te knutselen, interviews met kunstenaars, muzieklessen, lezingen etc.;
 • Filem'On: het Internationaal Filmfestival voor Jong Publiek biedt een hoop prijswinnende films gratis aan voor de kinderen thuis. Daarnaast vind je op het online platform UniversCine ook een heleboel door het festival geselecteerde film;
 • FlageyFlagey chez soi geeft het woord aan muzikanten die nauw met Flagey verbonden zijn om te vertellen hoe ze met deze crisis omgaan en om muziek op te nemen vanuit hun huis.
 • Kaaitheater: deelt met een open brief een reflectie op en een inzicht in hun manier van werken tijdens deze crisis. Verder biedt de website ook een verzameling bijdragen van kunstenaars die hun voorstellingen zagen wegvallen;
 • Kunst in Huis: de 'Binnen-blijf-tips' bieden je virtuele oplossingen om de lockdown te overleven;
 • KVS: onder de titel 'KVS breekt uit' stelt KVS het nieuwe programma dit jaar online voor in een groepsgesprek op 10 juni;
 • La Montagne Magique: elke week stelt de website, een participatieve activiteit voor aan de kinderen: tekeningen, teksten, video's, enz.;
 • Le Boson: op de website kun je vier theatervoorstellingen (her)ontdekken die plaatsvonden in Le Boson;
 • Les Halles de Schaerbeek:  'In.Vulnerability', een initiatief van ifHuman company, is een participatief videoproject waarbij deelnemers worden uitgenodigd om zelf een film te maken rond de afzonderingsmaatregelen;
 • Lucilia Caesar/Ingrid Von Wantoch Rekowski: twee keer per week, op maandag en donderdag om 20u, nodigt het Abecedarium je uit om voorstellingen te (her-)ontdekken via korte videofragmenten;
 • Maison de la Création: met het project 'Basta Corona' roept het cultuurhuis op om eigen creaties in te sturen die verdeeld zullen worden via de website en het YouTubekanaal;
 • MetX: op de website zijn er foto's en video's van concerten beschikbaar; daarnaast deelt MetX ook video's van concerten op hun Facebookpagina;
 • Midis de la Poésie: met het initiatief #poésiedeconfinement, dat ondertussen van naam veranderde naar #poésiedéconfinée, publiceert Midis de la Poésie elke woensdag een selectie gedichten op hun Facebookpagina;
 • Moussem: in interviews vertellen de kunstenaars verbonden aan Moussem over hun huidige situatie en over hun visie op de toekomst;
 • Mophradat: biedt teksten aan in hun online bibliotheek;
 • Muntpunt: de website van de bibliotheek biedt onder meer Het Schrijfgezelschap (samen schrijven met één schrijfopdracht per sessie), Samen Lezen (samen een tekst lezen en bespreken via Zoom) en de 'Jeugdbib' (wekelijkse lees-, kijk-, luister-, doe- en speeltips voor kinderen);
 • Muziekpublique: alle leden van Muziekpubliek maakten een eigen playlist op Spotify. Verder worden de dans- en muzieklessen online gegeven en is 'Artists Calling' een nieuw telefonisch kunstproject dat doorgaat van 13 mei tot 13 juni; 
 • Orfeo: op de Facebookpagina worden er de hele zomer lang voorstellingen uitgezonden. Daarnaast organiseert Orfeo ook ontmoetingen met kunstenaars via Zoom en livestreams op hun YouTubekanaal;
 • Passa Porta: in het magazine van Passa Porta vind je teksten, opnames van lezingen en podcasts; daarnaast geeft het magazine de komende weken het woord aan een selectie auteurs uit binnen-en buitenland, met een persoonlijk ‘Bericht aan de bevolking’ vanuit hun schrijfkamer; 
 • Pilar: door de crisis moest Pilar de tentoonstelling "The Wilderness Hidden Underneath" vroegtijdig stopzetten, maar ondertussen is diezelfde expo wel virtueel te bezoeken op hun website;
 • Peeping Tom: tot aan de heropening van Peeping Tom zijn er een aantal voorstellingen volledig te bekijken op Vimeo
 • Pilar: door de coronacrisis moest de expositie "The Wilderness Hidden Underneath" vroegtijdig de deuren sluiten, maar Pilar besloot om die situatie te gebruiken om de volledige tentoonstelling te digitaliseren en het publiek de mogelijkheid te bieden een virtueel bezoek te brengen;
 • Plagiarama: met foto's en een catalogus valt de tentoonstelling MINDSCAPES van Elise Eeraerts & Claude Cattelain alsnog virtueel te bezoeken op de website van Plagiarama;
 • Q-O2: de tweede editie van het festival Oscillation wordt online georganiseerd in de vorm van een radiomarathon;
 • Rosas: het 'Rosas Remix Project' nodigt uit om op basis van vier tutorials zelf aan de slag te gaan met een choreografie van het wereldberoemde dansgezelschap; 
 • Sabzian: het online filmtijdschrift biedt behalve een uitgebreid archief aan nieuwe en oude teksten in het Nederlands, Frans en Engels nu ook een brede selectie aan (al dan niet gratis te bekijken) films op het internet;
 • Théâtre Marni: behalve de oproep om hun promotie te helpen verbeteren via dit formulier lanceerde Marni ondertussen ook opnieuw hun residenties;
 • Théâtre National: op de website kun je theaterstukken van zowel het nieuwe seizoen als van vorige seizoenen (her)bekijken;
 • Transquinquennal: maakt en verspreidt samizdats, een gedrukt magazine waarin geschreven wordt over onder andere "accelerationisme, collectieven, een liefde voor Anton, een relatie met Sigmund, vampieren en zombies". Bestel het magazine via info@transquinquennal;
 • Ultima Vez: Ontdek niet minder dan zeven van hun dansfilms op Vimeo.
 • Wolubilis'Cocon' is een nieuw, digitaal magazine dat zich toelegt op cultuur, met o.a. achtergrondartikelen en cartes blanches voor kunstenaars;
 • Zinnema: het initiatief 'Cyberquest' nodigt zes kunstenaars uit om zes dagen lang werk te delen via streaming op de Facebookpagina.

Andere culturele intiatieven

 • Be Culture & Movietown: via #CultureTogether wordt er iedere dag om 20u20 een actuele video van een Belgische culturele speler (een festival, een kunstenaar, ...) gedeeld op de Facebookpagina en op Instagram;
 • Botanique: nu Les Nuits Botanique geannuleerd zijn publiceerde Botanique een playlist op Spotify met de artiesten die voor het festival waren uitgenodigd;
 • Bruxelles Ma Belle: op de website en de Facebookpagina vind je liveconcerten uit alle hoeken van Brussel;
 • Dagvorm Cinema: op de Facebookpagina van de kleinste cinema van Brussel vind je de hele lockdown lang dagelijks een gratis film; 
 • Klarafestival: ook het Klarafestival maakte een playlist op Spotify met de muziek die anders tijdens het festival te horen was;
 • E-festival 'Je reste à la maison': een verzameling muzikanten uit België, Zuid-Afrika, Duitsland en het VK organiseert onder de naam 'La Prod du Festival" een e-festival op Facebook;
 • De kunstenaar Olsen maakt tekeningen om de strijd tegen de coronavirus te steunen (artikel van La Capitale 2/04/2020)
 • Gedichtenkrans/ Fleurs de funérailles: Belgische dichters verzamelen zich en schrijven persoonlijke uitvaartgedichten voor wie overlijdt aan de gevolgen van COVID-19. Gedichtenkrans/ Fleurs de funérailles wordt gesteund door Passa Porta, die haar professionele, literaire vertalers ter beschikking stelt (Artikel van La Libre 3/04/2020).

Ook de andere netwerken komen in actie!

 • Brussels Museums: het initiatief #MuseumAtHome geeft virtueel toegang tot heel wat musea* in Brussel en elders in België; 
 • Kunstenoverleg Gent: op initiatief van onze Gentse tegenhangers delen kunstenaars en cultuurmakers met #5voor12 elke dag om vijf voor twaalf ’s middags een filmpje, een lied, een tekst, een verhaal, een brief, ... gelinkt aan deze bizarre tijd.

Aanvullingen?

Deze lijst is ongetwijfeld onvolledig. Hoorde je over een interessant initiatief of heb je zelf iets te delen? Aarzel niet om ons te contacteren via info@rabbko.be


* Bij #MuseumAtHome zijn tot nu toe de volgende musea betrokken: Museum voor Natuurwetenschappen, Centrale for Contemporary Art, Koninklijke Musea voor Schone Kunsten, art et marges museum, MIMA, BELvue Museum, BOZAR, Museum van Elsene, Art & History Museum, Comics Art Museum, CIVA, Riolenmuseum, Mode & Kant Museum, Boghossian Stichting, ADAM – Brussels Design Museum, Atomium, Joods Museum van België, Museum van de Nationale Bank, Maurice Carême Museum, Migratie Museum Migration, Hallepoort, Autrique Huis, Museum van de Stad Brussel, Sint-Gorikshallen, MIM - Musical Instruments Museum, Bibliotheca Wittockiana, KBR, Coudenberg, Kindermuseum, Erasmushuis & Begijnhof Musea, Horta Museum, ARGOS - Centre for Visual Arts, Musée de la Médecine - ULB, Botanique

Artistieke & culturele sector Publiekswerking Covid-19

Enquête

ULB | Enquête | Digi-Tales of Inclusivity - Bevindingen en vooruitzichten over de culturele sector in Brussel

Een groep masterstudenten in Cultureel Management van de ULB heeft een enquête gelanceerd om de Brusselse culturele sector te bevragen over de strategieën voor het verzamelen en beheren van bestaande en nieuwe digitale publieksgegevens. Daarbij willen ze ook voorbeelden van goede praktijken en aanbevelingen voor culturele organisaties geven. Deze enquête is ontworpen als een meerkeuzevragenlijst die 15 minuten van uw tijd vergt. Deadline: 14/02.
Artistieke & culturele sector Communicatie Culturele infrastructuur